2013 yılının Ağustos ayında “Kitap Değerlidir” şiarıyla yola çıkan Düz Yazı Yayınevi, Türk ve Dünya edebiyatına yeni, iz bırakacak eserler vermek amacıyla kurulmuştur. Yayınevimiz; yayıncılık sektörünün yazarı, yayıncıyı, edebiyat severleri olabildiğince zorladığı, günün acımasız ekonomik ve sıradanlaşan piyasa şartları karşısında yazarını, okurunu ve çalıştığı iş ortaklarını samimiyetle kucaklamayı tercih etmektedir. O yüzden kendimizi ifade ederken diyoruz ki: “Biz bir yayıneviyiz. Biz, güzel bir yayıneviyiz”

 


Logomuz

Logomuzda yer alan renkler her görüşe saygıyla yaklaşmayı, barışı, özgürlüğü, vicdanı, adaleti simgelemektedir. Rengârenk kitap sayfaları ise bu değerleri ancak okuyarak sahiplenebileceğimizi ifade etmektedir. Genel planda değerli bir taş görünümü veren prizma duruşu ile “Kitap Değerlidir” mesajı verilmektedir.

 


 

Yayıncılıkta Düz Yazı Yayınevi

Sektörde binlerle ifade edilen yayınevi ağı içinde kendine yer bulamayan yazar adaylarının gölgede kalan eserlerini gün yüzüne çıkarmak için harekete geçen yayınevimizin temel amacı, endüstrileşmiş yayıncılığı bir muhasebe kaydı silsilesi olarak görmek ve bu durumdan asıl derdi kitap yazmak ve kitap okumak olan kitlelere geleneksel anlayışın sürdürüldüğünü yaşatarak göstermektir. Kısacası, arzu edilen gerçek yayıncılığı, yazarına ve okuruna hissettirebilmektir.

Düz Yazı Yayınevi yayın programına roman, öykü, deneme, şiir başta olmak üzere temel edebî türleri ve yanı sıra çocuk kitaplarını ve akademik çalışmaları almaktadır. Verilen ürünler için gerçekleştirilen editöryal çalışmalarda Türkçenin incelikleri, anlatımın hâkimiyeti ve estetiği gözetilmekte; titiz bir çalışmanın sonunda eser kitaplaştırılmaktadır. Kitaplarımızın geniş tür yelpazesi fantastik kurgudan toplumsalcı şiire, büyülü gerçekçilikten yaşanmış gerçek yaşam kesitlerine dek uzayan zengin, farklı, kucaklayıcı bir çizgide ilerlemektedir. Bizim için esas olan, yazarın hayal dünyasında zuhur eden elektriğin sayfalara verdiği enerjidir. Yayınevimiz, güvendiği yazarının arkasında ve kaleminin ucunda onunla birlikte yol almayı, işinin gereği ve aynı zamanda edebiyatın yılmaz şövalyeliği olarak görmektedir.


 

Okurlarımıza Söz Veriyoruz!

Düz Yazı Yayınevi, yayıncılıkta lobileşmeye, adam seçmeye, kültür avcılığı yapmaya kalkışan kim varsa onun karşısında; iyi edebiyatın, iyi kitapların olduğu dünyada yer almaya devam edecektir.

Nitelikli edebiyat ürünleri vereceğimize ve duruşumuzu koruyacağımıza kitaplar aşkına söz veriyoruz!